Bukiety ślubne – czy to takie proste?
Dobór bukietu ślubnego – co warto wziąć pod uwagę:
Bukiet ślubny to chyba najważniejszy bukiet w życiu kobiety:) a na pewno taki, który zapadnie w pamięci! Pamiętam doskonale jak wyglądał mój bukiet – mam nadzieję, że Ty również będziesz miło wspominała swój…
Bukiet ślubny jest istotnym elementem wizerunku Panny Młodej przez znaczną cześć uroczystości: przywitanie z Panem Młodym, wyjście z domu, ewentualne „bramki weselne”, ślub, składanie życzeń, wejście na salę weselną – szampan i powitanie, czasami mini sesja ślubna w trakcie wesela. Bukiet jest doskonałym elementem dekoracyjnym, który urozmaica reportaż ślubny. Warto więc zwrócić na niego szczególną uwagę. Zbieraj zatem swoje inspiracje i zapisuj zdjęcia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze bukietu?
Bukiet ślubny powinien przede wszystkim pasować do urody Panny Młodej. Nie musi być w 100% kolorystycznie scalony z dekoracją, choć nie powinien się również z nią wykluczać. Bukiet powinien odzwierciedlać styl sukni ślubnej i styl dekoracji.
Przynajmniej miesiąc wcześniej wykonaj makijaż próbny. Makijażystka przy doborze makijażu weźmie pod uwagę kolory kwiatów, które wybrałaś, zapyta też o kolor i wygląd sukni ślubnej – miej zdjęcie przy sobie! Może również udzieli ciekawych rad odnośnie kolorystyki, które będziesz chciała wykorzystać w bukiecie lub zdecydujesz się coś w nim zmienić.
Bukiet nie powinien odwracać uwagi od twarzy Panny Młodej (np. zbyt ciemna kolorystyka bukietu kontra delikatny makijaż twarzy i jasne włosy). Powinien również pasować do biżuterii ślubnej. Uważaj zwłaszcza na kolczyki z materiałowych kwiatów – z bukietem i suknią mogą się finalnie nie komponować tak jak sobie to wyobrażałaś. Zwróć uwagę na odcień bieli kolczyków i sukni ślubnej.
Czego oczekuję od Ciebie: będę chciała, żebyś wysłała mi zdjęcie swojej sukni ślubnej – wtedy mogę wyobrazić sobie cały obraz i stylistykę w jakiej będę się poruszać. Jeśli prześlesz mi zdjęcie swojego makijażu, również będzie to dla mnie cenna wskazówka. Oczywiście zapytam o Twoje preferencje. Zapytam również o ewentualne uczulenia na kwiaty i nietolerancję na zapachy. Będę chciała zobaczyć Twoje inspiracje, żeby wyczuć Twój gust. Nie musisz znać nazw kwiatów i roślin. Zwrócę również uwagę czy jesteś wyższą osobą, czy też raczej należysz do drobnych Panien Młodych, co będzie miało wpływ na wielkość bukietu.
Kiedy ustalamy wygląd bukietu ślubnego: miesiąc, a absolutne minimum to 3 tygodnie przed ślubem – wybieramy styl, kwiaty, kolorystykę oraz wykończenie rączki bukietu – możemy skontaktować się mailowo, spokojnie damy radę. Jeśli jesteś osobą zdecydowaną wygląd bukietu możemy ustalić już wcześniej.
Z naszego doświadczenia:
Idąc do ołtarza trzymaj bukiet pionowo, z ręką mniej więcej na wysokości pępka. Pamiętaj też o prostej postawie i żeby do ołtarza iść powoli – daj czas fotografowi i gościom, żeby mogli się Wam przyjrzeć:). Tak! wiem… Nerwy, stres, jasne! Najlepiej to przećwiczyć!!
Co zrobić z bukietem w trakcie np. przysięgi? Podaj go świadkowej lub odłóż na krzesło. Zachowuj się swobodnie 🙂
Zdecydowanie odradzamy rzucaniem bukietem ślubnym na oczepinach! Gwarantujemy, że to nie będzie wyglądało jak na filmach. Bukiet jest ciężki, dlatego nie będzie pięknie leciał po łuku, tylko szybko spadnie na ziemię. Istnieje spore ryzyko, że komuś zrobi krzywdę – łodygi są sztywne i w pędzie mogą okazać się ostre. Jeśli bukiet spadnie na ziemię z dużym prawdopodobieństwem mocno się uszkodzi. Może też komuś pobrudzić ubranie. Dlatego rozważ inne opcje na oczepiny.
Wianek – czy to coś dla Ciebie?
Wianek nie jest stworzony dla każdej kobiety, nie każdej w nim do twarzy. Jeśli masz możliwość, zamów wianek np. na aliexpress, aby przekonać się czy będziesz w nim dobrze wyglądać i dobrze się czuć. Wybierając wianek na ślub nie bój się wyraźnego makijażu, który podkreśli Twoją urodę. Zbyt delikatny makijaż może wyglądać „blado” przy wianku, nawet jeśli ten będzie w jasnych odcieniach. To bardzo charakterystyczny element wizerunku Panny Młodej, któremu zazwyczaj towarzyszy jeszcze bukiet. Weź pod uwagę również pewien dodatkowy ciężar na swojej głowie.
Zastanów się czy chcesz go zdjąć po ślubie (wianek zamknięty, nakładany, troszkę luźniejszy)? Jeśli natomiast chcesz, aby dobrze się trzymał i stanowił nieodłączny element Twojego wizerunku, wybierz wianek otwarty, mocowany do włosów na końcach wsuwkami. Dodatkowo poproś fryzjerkę, aby przymocowała go w kilku miejscach, tak, aby nie przeszkadzał Ci w tańcu (zwłaszcza w pierwszym tańcu;)) i dobrze trzymał się głowy. Nie zawsze istnieje możliwość zdjęcia wianka bez uszkodzenia fryzury – dlatego przemyśl to wcześniej i uzgodnij z fryzjerką sposób zamocowania wianka i dokładną wizję fryzury. Poproś, aby zmierzyła Ci głowę w miejscu, w którym ma przebiegać wianek. Przekaż nam te wymiary.
Co do trwałości kwiatów: wianek odbierasz najczęściej rano, przed fryzjerem. Jest narażony nie tylko na temperaturę na zewnętrz, ale również na temperaturę Twojego ciała. Nie obawiaj się – lakier do włosów nie zaszkodzi kwiatom. W ciągu dnia uważaj jednak na urazy mechaniczne. Nie spryskuj go wodą! To może zaszkodzić Twojej fryzurze. Wianek spokojnie, w dobrym stanie przetrwa ślub i pierwszy taniec. Jednak mało prawdopodobne, że przetrwa w świetnym stanie do rana (zależy to od gatunków kwiatów). Najtrwalszy wianek to ten z goździków, eukaliptusa i ruskusa. Nasza rekordzistka wychodziła następnego dnia po weselu z lokalu z wiankiem na głowie, w którym wcześniej… spała;) – można? można!
Kwiatowa ozdoba do włosów
Skonsultuj z fryzjerką fryzurę i sposób zamocowania takiej ozdoby. Przemyśl czy nie będzie kolidował z welonem, jeśli go planujesz. Ozdoba kwiatowa montowana jest na grzebyku lub druciku. Drucik jest elastyczny, lekko się naddaje, ma dwa oczka na końcach do zamocowania go wsuwkami. Podaj wymiary jakie ma mieć (długość).
Zdarza się, że Panny Młode proszą o pojedyncze kwiaty do włosów – jak najbardziej jest taka opcja. Wówczas fryzjerka decyduje gdzie je wpiąć i jak je zamocować, a kiedy coś się z nimi zadzieje, można je dosyć łatwo usunąć.
Bukiet Świadkowej:
To najczęściej „młodsza siostra” bukietu Panny Młodej i to wg. mnie najbezpieczniejszy wybór. Zdarza się, że bukiet dla świadkowej jest inny, ale tu pojawia się już dyskusja „czy może nie jest ładniejszy;)”? Bukiet może być nieco bardziej stonowany w kolorach, może nie zawierać jakiegoś charakterystycznego gatunku kwiatów, jednak dążymy raczej do dopasowania. Bukiet świadkowej jest trochę mniejszy od bukietu Panny Młodej.
Czasami Panny Młode decydują się na bransoletki dla Świadkowych (więcej o bransoletkach niżej). Natomiast osobiście preferuję i polecam bukiet, ze względu na to, że Świadkowa jest również osobą „na świeczniku”. Trzymając go w ręce czuje się pewniej i nie musi zastanawiać się co zrobić z rękoma:). Kolejnym aspektem bukietu Świadkowej jest możliwość zostawienia go w kościele po ślubie pod obrazem Matki Boskiej (zazwyczaj). Nie jest to wymagane, ale w naszym rejonie mocno w tradycji zakorzenione.
Co do ceny – wbrew pozorom w porównaniu do zestawu podstawowego (2x bukiet + 2x butonierka), bransoletka w ogólnym rozrachunku nie jest formą dużo bardziej ekonomiczną.
To dzień Panny Młodej i decyzja o kolorze sukienki Świadkowej powinna zostać podjęta wspólnie. O ile moda na „kolor przewodni” przeminęła, o tyle miłe dla oka jest, jeśli sukienka mieści się w pewnej określonej gamie barw dla danego ślubu, tworząc spójny, misternie zaplanowany przez Pannę Młodą obraz. Warto nam wspomnieć o kolorze sukienki Świadkowej, ponieważ staramy się, aby bukiet pasował do jej stylizacji, możemy chociażby dopasować kolorystycznie wykończenie rączki.
Orszak ślubny – druhny
To miło mieć wianuszek swoich najlepszych przyjaciółek wokół siebie w dniu swojego ślubu. Zdjęcia są obłędną pamiątką – poinformuj fotografa wcześniej o swoich druhnach, żeby zaplanował czas i pomysł na krótką sesję zdjęciową z dziewczynami. Możesz zdecydować się na bransoletki kwiatowe lub niewielkie bukiety.
Bransoletki będą zdecydowanie formą wygodniejszą, zwłaszcza, że pewnie dziewczyny będą pomagać w ogarnianiu prezentów czy innych zadań. Kwiaty są zamontowane na specjalnym elastycznym pasku, wykończonym tkaniną w kolorze białym. Przypomina on samo zatrzaskujący się odblask. Bransoletka jest dzięki temu w uniwersalnym rozmiarze, bezproblemowo się zakłada i zdejmuje, nie spada. Dzięki temu, że nie ma metalowych elementów na wierzchu nie uczula wrażliwych skór.
Butonierki dla Pana Młodego i Świadka
Butonierka jest elementem stroju, który zdecydowanie wyróżnia Pana Młodego na tle innych mężczyzn w dniu swojego ślubu. W przypadku butonierki często kładziemy nacisk na klasykę. Butonierka jest elementem narażonym na brak wody i uszkodzenia mechaniczne – uściski, życzenia, przenoszenie Panny Młodej przez próg…., dlatego powinna być trwała! Najczęściej u Pana Młodego jest to mini bukiecik – np. goździk z mała różyczką i zgrabnym listkiem, często w kolorze białym. Oczywiście powinna nawiązywać do bukietu Panny Młodej, jednak nie każdy Pan Młody będzie zadowolony z różowych kwiatów;). Jeśli Pan Młody do ślubu idzie w mundurze, wówczas nie przypina do niego żadnych kwiatów.
Butonierka jest zamontowana na specjalnym „stelażyku” z agrafką – jest to gotowy do przypięcia zestaw – nie musisz się martwić o żadne dodatkowe szpilki ani agrafki.
UWAGA!!! Butonierkę przypinamy na klapę garnituru, w miejscu „dziurki”. NIE WKŁADAMY BUTONIERKI W KIESZEŃ GARNITURU (nie, nie nie)!!
Butonierki dla Tatusiów
Jeśli Tata będzie prowadził Cię do ołtarza, możesz dodatkowo wyróżnić go butonierką. Warto wówczas obdarować również przyszłego Teścia. Goście, którzy nie znają Rodziców Pary Młodej na weselu zwrócą na nich uwagę.
Często Panny Młode pytają: co w związku z tym z Mamami? Czy przygotować dla nich kwiatową bransoletkę? Oczywiście to zależy od Was i od Mam – moje zdanie jednak jest niezmienne od lat – nie :). Ładna biżuteria będzie, oczywiście moim zdaniem, bardziej odpowiednia.
Mali bohaterowie na ślubie, czyli dzieci w roli głównej!
Och i ach! Choć… niestety nie zawsze. Byliśmy świadkiem chyba już zbyt wielu różnych sytuacji na ślubach z dziećmi w roli głównej. Niestety nie zawsze były to sytuacje, które miło wspominamy. Jeśli myślisz o powierzeniu obrączek małemu drużbie – przemyśl to cztery razy. Weź pod uwagę wiek dziecka (to jest zdecydowanie klucz do sukcesu), jego osobowość, miej u boku kogoś kto go dopilnuje, będzie ze niego odpowiedzialny i wręczy obrączki w ostatniej chwili – niestety jedna z naszych par młodych chwilę przed ślubem tak właśnie obrączki straciła. Nie wspomnę jakie temu towarzyszyło zamieszanie pod kościołem…
Malutkie dzieci często swoją rolę traktują jak zabawę, którą przecież mogą w każdej chwili przerwać, a z zabawkami zrobić co chcą! Dlatego zdarza się nam naprawiać bukiet 3 minuty przed ślubem taśmą klejącą, albo co gorsza ratować mdlejące dzieci, które są znacznie bardziej wrażliwe np. na upał, albo które dostały akurat choroby lokomocyjnej. Na jednym ze ślubów dwie małe dziewczynki ostatecznie nie chciały iść przed Panią Młodą bez mamy:) przestraszyły się tłumu obcych ludzi w kościele. Dzieci idące przed Parą Młodą często nie wiedzą co mają ze sobą zrobić, jak się mają zachować, są zawstydzone, czasami kończy się to płaczem. A kiedy już dotrą do ołtarza, nie wiedzą, w którą stronę mają iść lub gdzie maja usiąść. Niektóre są tak zestresowane, że aż całe się trzęsą. Dlatego przeprowadź z nimi próbę dzień wcześniej, najlepiej w kościele, żeby oswoić je z miejscem i wszystko im spokojnie wyjaśnić.
Pamiętaj, jeśli masz biały dywan w kościele – zabraniamy kategorycznie sypania żywych płatków kwiatów ze względu na nieodwracalne zniszczenia dywanu (nie używamy jednorazowych cienkich dywanów, tylko takich z prawdziwym włosiem).
WAŻNE: Jak postępować z kwiatami w dniu ślubu:
Bukiety wydajemy najczęściej rano w dzień ślubu (więcej w rozdziale o sprawach organizacyjnych). Bukiety przygotowujemy możliwie jak najpóźniej, aby były jak najświeższe i zachowały swój kształt. Przed wydaniem kwiatów klientowi zabezpieczamy je odżywką w sprayu.
Zazwyczaj to Pan Młody odbiera bukiety i cały arsenał kwiatowy w dniu ślubu. Niestety często Panowie nie radzą sobie najlepiej z odebranymi bukietami… Oto zasady, których należy się trzymać, aby wszystko było ok.
Po odebraniu bukietów, jedź bezpośrednio do domu, by zostawić je w wodzie! Zostawienie bukietów w nagrzanym aucie może mieć katastrofalne skutki dla niektórych gatunków kwiatów!! Kwiaty należy przewozić we wnętrzu auta, nie w gorącym bagażniku. Najlepiej przyjechać po bukiety z osobą towarzyszącą, gdyż czasami trudno bezpiecznie zapakować np. bukiet Panny Młodej i najlepiej jeśli ktoś weźmie go w rękę.
Bukiety należy przechowywać w chłodniejszym miejscu, bez bezpośredniego narażania na promienie słoneczne (nie na parapecie!).
BARDZO WAŻNE! NIE ZAMACZAJ W WODZIE RĄCZKI BUKIETÓW (wstążek)!!! Będą one wówczas nieprzyjemnie mokre w dotyku, będą wyglądać nieestetycznie, mogą również odpaść przyklejone do niech ozdoby, wstążki mogą się ubrudzić!!
Woda w wazonie nie powinna być lodowata, ani zbyt ciepła, po prostu chłodna, przyjemna dla dłoni. Wystarczy do wazonu wlać max. 4 cm wody, tak, aby zanurzyć końcówki łodyg. Pamiętaj, że bukiet będzie fotografowany, dlatego tak ważne jest, żeby jak najlepiej wyglądał.
Przed wyjściem osusz bukiety ręcznikiem kuchennym, tak aby nie zmoczyły ubrań!! (nie używaj w tym celu suszarki do włosów;) – tak było, nie kłamię!!).
Butonierki najlepiej włożyć do kieliszka z malutką ilością wody, aby nie zamoczyć wykończenia (tasiemki, tkaniny). Bransoletki można psiknąć wodą (ale nie trzeba) i najlepiej nie wyjmować ich z naszej papierowej torebki lub opakowania (tam będą mieć optymalne warunki).
Jeśli w domu Pana Młodego będzie mama/tata/siostra, którzy mogą się zająć opieką nad kwiatami – powtórz im tą instrukcje wcześniej.
Wazon – powinien być stabilny, dosyć ciężki, żeby nie przewrócił się pod ciężarem bukietu i niezbyt wąski. Wazon powinien być dosyć szeroki – rączka bukietu zazwyczaj jest dosyć gruba (w bukiecie jest naprawdę dużo kwiatów! A niektóre z nich mają twarde i grube łodygi, np. niektóre róże), tak aby swobodnie można było bukiet włożyć. Jeśli nie masz wazonu weź słoik. Pamiętaj, że naczynie musi być czyste!
Och te kwiaty!
Jeśli chcesz przedłużyć trwałość bukietu ślubnego (np. do sesji) podetnij końcówki bukietu następnego dnia po ślubie. Odświeżone łodygi lepiej nawodnią kwiaty. W miarę możliwości poinformuj nas o tym, będzie to cenna wskazówka przy wyborze kwiatów.
Czy również jesteś miłośniczką piwonii? Bez wątpienia kuszą swoją delikatnością i zapachem, jednak ich dostępność w ciągu roku jest dosyć krótka. W zależności od warunków pogodowych mamy je dostępne w maju i czerwcu. Cena piwonii jest równie nieprzewidywalna jak one. Piwonie nie lubią upału (koniec czerwca), nie są też kwiatami zbyt trwałymi. Najlepsze okazy występują wcześniej, im późniejsza peonia, jej trwałość i niestety wygląd już nie ten.
Alternatywą dla piwonii są róże peoniowe, gałązkowe lub wielkokwiatowe.
Bukiety zazwyczaj tworzymy z 4-6 gatunków kwiatów + ew. zieleń. Choć to oczywiście zależy już od Twoich preferencji.
Które kwiaty zazwyczaj lądują w bukietach? Są to: eustomy, frezje, goździki, róże klasyczne, gałązkowe, róże peoniowe, hortensje (!), dalie(!), anemony, pełniki, tulipany, alstromerie, groszek pachnący.
(!) – bywają kapryśne
Dodatki to np. tawułka, gipsówka, sukulenty, „szare kulki”, limonium.
Zieleń: eukaliptus w różnych gatunkach, ruskus.
Oczywiście nie zawsze mamy do wyboru wszystkie gatunki kwiatów – jednak każda pora roku ma swoje perełki!
Z ciekawostek – bukiet ślubny jest dosyć ciężki! Ten słodki ciężar może Cię zdziwić 🙂